wtorek, 16 kwietnia 2013

Kto i KIEDY zgasił światło?!

Gdyby w pewnej chwili nasze Słońce zgasło ile czasu moglibyśmy się nim jeszcze cieszyć na Ziemi?
Trochę ponad 8 minut. Tyle czasu zajmuje światłu pokonanie dystansu jaki dzieli Słońce i Ziemię.
To co widzimy w danej chwili jest czymś zupełnie innym od tego co się dzieje faktycznie. Informacja o zdarzeniu może przemieszczać się maksymalnie z prędkością światła równą ok. 300 000 km/s. Jeżeli średnia odległość dzieląca Ziemię od Słońca wynosi
150 000 000 km to ostatniemu promykowi słońca pokonanie takiego dystansu zajmie ok. 8 minut. A więc i my dopiero po 8 minutach od faktycznego czasu zdarzenia dowiemy się, że Słońce zgasło.
Pamiętaj! To co widzisz nie jest tym co się dzieje, ponieważ musi upłynąć pewien czas, zanim światło dotrze do Twoich oczu.
Rok świetlny to wbrew pozorom nie jednostka czasu a odległości. Jest to dokładnie odległość jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku w próżni czyli 300 000 km/s razy 365 dni ;) To jest jakieś 9,5 bilionów kilometrów (9500000000000000 km).
Do najbliższej gwiazdy poza Słońcem mamy ok 4 lata świetlne drogi. Ta gwiazda to Proxima Centauri znajdująca się w gwiazdozbiorze... Centaura. Wyobraź sobie, że podziwiasz nocą rozgwieżdżone niebo. Patrzysz na proximę powiedzmy przez teleskop bo gołym okiem jest niewidoczna i widzisz, że nagle gwiazda znikła! Mówisz "cholera! Właśnie zgasła!". Czy na pewno zgasła w momencie, w którym to zauważyłeś? Nie! Ta gwiazda tak na prawdę zgasła 4 lata temu, ale informacja niesiona przez światło pochodzące od tej gwiazdy potrzebowała 4 lat aby pokonać dystans 4 lat świetlnych i powiadomić Cię o zniknięciu.

Czy na pewno od chwili powstania fotonu światła w Słońcu do chwili spotkania go z Ziemią mija 8 minut?
Nic bardziej mylnego! Każdy kwant czyli w skrócie najmniejsza część promieniowania wyprodukowanego we wnętrzu Słońca na wydostanie się w przestrzeń kosmiczną potrzebuje ok. 20 tysięcy lat! I znowu w takim wypadku promienie, które dzisiaj opalały nasze ciała w rzeczywistości zostały wytworzone w okresie kiedy nasza planeta była skuta lodem (epoka plejstocenu).

Czy nasze Słońce może kiedyś zgasnąć?
Słońce zalicza się do grupy tzw żółtych karłów. To oznacza, że ma przed sobą jeszcze jakieś 5 miliardów lat życia. Po tym czasie stanie się tzw czerwonym olbrzymem. Słońce tak się powiększy, że wchłonie dwie najbliższe planety Merkury i Wenus a Ziemia zostanie doszczętnie wypalona przez zewnętrzną atmosferę Słońca.


Jak myślisz? Ile mniej więcej wynosi odległość z Ziemi do Słońca wyrażona w latach świetlnych? Czy na pewno to będą lata?

9 komentarzy:

  1. Ten wynik jest zły. Ale odpowiedź wcale nie musi być wyznaczona droga obliczeń. Można logicznie POMYŚLEĆ i ułatwić sobie zadanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. 8 minut jest miarą czasu a nie odległości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wstań i powiedz pełnym zdaniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odległośc z Ziemi do Słońca wynosi mniej więcej 8 minut świetlnych. Jaka ja posłuszna;o

    OdpowiedzUsuń
  5. Usiądź. Dwója na zachętę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dwója?! Dlaczego?! Sam mówiłeś, że o to chodziło

    OdpowiedzUsuń