środa, 24 kwietnia 2013

Spier... Znaczy się spadaj!

Co spadnie szybciej? Piłeczka do tenisa stołowego o masie ok. 3 gramów czy piłeczka golfowa o masie prawie 46 gramów? (obie zrzucane z tej samej wysokości)

Ktoś już tak kiedyś kombinował. Galileusz w 1640 roku próbował zweryfikować opinię jakoby cięższe ciała spadały na Ziemię szybciej niż te lekkie. Legenda głosi, że Galileusz zrzucał kule armatnie o różnej masie z krzywej wieży w Pizzie. Ale jak już mówiłem to tylko legenda. Kiedy ja plułem łuskami słonecznika z wiaduktu to się "miśki" od razu przyczepili. Tak na prawdę Galileusz przeprowadzał doświadczenia staczając wałki o różnych masach po równiach pochyłych. Przede wszystkim dlatego, że taki sposób jest prostszy.
To jak w końcu z tymi piłeczkami? Która dotknie Ziemi pierwsza?
Otóż obie dotrą do Ziemi po takim samym czasie i uderzą w nią z taką samą prędkością.


Pan "W" (jak Wątpliwość): Zaraz! Koleś! Chcesz powiedzieć, że masa nie ma tutaj ŻADNEGO znaczenia? A gdybym spuścił z tej samej wysokości książkę i piórko? Nadal uważasz, że oba przedmioty dotkną Ziemi jednocześnie?

Pan "K" (jak... jak Ja): Zależy w jaki sposób to zrobisz. Jeżeli spuścisz przedmioty obok siebie to rzeczywiście książka spadnie szybciej niż piórko, ale tylko dlatego, że piórko swoim kształtem stawia powietrzu większy opór niż książka. Gdyby nie było powietrza oba przedmioty spadłyby jednocześnie. Masa zarówno książki jak i piórka nie ma tu ŻADNEGO znaczenia. 

Aby się co do tego upewnić astronauci z Apollo 15 pokazali w 1971 roku, że na Księżycu, gdzie nie ma atmosfery (a więc i oporu powietrza), piórko spada z taką samą prędkością co ciężki młot geologiczny.


"W": Ciągle Ci nie wierzę.
"K": Więc usuń opór powietrza. Połóż piórko na książce i zrzuć oba przedmioty. (też spróbuj drogi, czy tam tani, czytelniku). I jak? Piórko ciągle spada wolniej niż książka?


Z jakim przyspieszeniem na Ziemię spadają ciała? 
 Z przyspieszeniem równym  9,81 m/s2
Oznacza to, że np piłeczka golfowa zrzucona z wysokości 10 metrów uderzy w Ziemie z prędkością 98,3 m/s. Bez różnicy jaka jest ciężka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz